3 skuteczne sposoby jak dbać o związek

Często poruszam temat jak poderwać chłopaka, jednakże dostaję coraz więcej maili z pytaniem jak go przy sobie utrzymać i jak dbać o związek. Czujesz, że Wasz związek przestaje iskrzyć? A może dopiero co zaczynacie się spotykać i nie wiesz co dalej? Poniższe trzy rady będą dla Ciebie idealne!

Słowem wstępu – czym jest miłość?

Miłość porównałbym do kwiatka, którego prawdopodobnie miałaś lub masz. Gdy się go podlewa i pielęgnuje, to rośnie szybko i jest piękny. Z kolei odkładanie go na bok powoduje jego uschnięcie, a tym samym przestaje Ci się podobać. Podobnie jest z miłością i związkiem – jego pielęgnacja jest niezbędna do “rozkwitnięcia”.

#1 Szczerze komplementuj

Przyzwyczailiśmy się, że to zazwyczaj mężczyźni komplementują kobiety. Z pewnością nie zaprzeczysz, że lubisz, gdy ktoś doceni coś, do czego przykładasz wagę i o co się starałaś. Ba, sam lubię dać komuś szczery komplement i widzieć uśmiech na jego twarzy.

Dlaczego jednak piszę o komplementach i jak to ma się do pielęgnowania związku i miłości? Mężczyźni, podobnie zresztą jak kobiety, uwielbiają być komplementowani i doceniani. Gdy pochwalisz coś, nad czym się starał, z pewnością zrobi mu się miło i poczuje, że może na Ciebie liczyć.

Paradoksalnie komplement ma większą moc od prośby. Przykładowo jeśli lubisz jak ubiera się elegancko, ale na codzień chodzi w dresach – doceń go, gdy ubierze się elegancko. Powiedz, że podoba Ci się w tym ubraniu i chętnie widziałabyś go w nim częściej. Ani się obejrzysz, a będzie częściej nakładał eleganckie ubrania

#2 Wspólne wyjścia

Nawet jeśli macie mało czasu, regularne wyjścia tylko we dwójkę to coś, co zacieśnia więzi między Wami. Wasz związek nie powinien przypominać relacji 70-letniej pary. Zaproś go na randkę, wproś się (kulturalnie) na jego imprezę, wyjdźcie razem na kawę/piwo.

Wydaje się to bardzo banalne, jednakże dajecie sobie w ten sposób pewnego rodzaju wyrwanie się z codzienności i przełamujecie schemat codziennych spotkań. A jeśli macie mało czasu (co też się zgarza), ustalcie sobie, że np. co tydzień w sobotę po 18 gdzieś razem wychodzicie na minimum 2-3 godziny. Wspólne wyjścia to jeden z wielu fundamentów udanego związku – zadbaj o niego!

#3 Bądź szczera i mów o swoich uczuciach i odczuciach

Czasami mężczyźni potrafią być niezwykle ograniczeni i krótkowzroczni w niektórych kwestiach, i niektórych rzeczy po prostu nie dostrzegają. Jeśli nie podoba Ci się w nim jakaś cecha – zakomunikuj mu to. Spokojnie i bez wyrzutów powiedz mu, że widzisz jak bardzo się stara i ile dla Ciebie robi, i idealnie by było, gdyby jeszcze tylko do tego dorzucił np. częstsze wychodzenie razem..

Zobacz, że w powyższym przykładzie nie naskakujesz na niego jak robi to większość. Komplementujesz go za to jak się stara i sugerujesz, że mógłby zmienić w sobie jeszcze jedną rzecz. To działa fenomalnalnie, zapamiętaj ten sposób 🙂

Czujesz, że czegoś Ci brakuje w związku? Postaw na szczerość z nim i spokojnie mu to zakomunikuj. Jeśli będzie miał problem z poprawą – zaoferuj mu swoją pomoc. To go zmotywuje do dalszej pracy nad sobą, a finalnie prawdopodonie nie będzie potrzebował Twojej pomocy, ponieważ chędzie chciał udowodnić Ci swoją “męskość” i dojrzałość.

Jak szczerość i mówienie o uczuciach może rozwijać związek? Bardzo prosto. Mówiąc prawdę i komunikując swoje potrzeby pomagasz mu to wszystko zrozumieć. Rzekłbym wręcz, że jest to podstawa każdego związku. Ten budowany na kłamstwie prędzej czy później prawdopodobniej runie. Natomiast budowany na szczerości, w której każda ze stron otwarcie mówi o swoich potrzebach, często jest gwarancją sukcesu.

Podsumowanie

Na dzisiaj to już wszystko! Mam nadzieję, że poniekąd rozjaśniłem Ci jak dbać o związek. Żaden z punktów nie jest łatwy do wprowadzenia, jednakże gwarantuję Ci, że prędko zobaczysz efekty

Michał
Autor: Michał
23-letni pasjonat rozwoju osobistego i psychologii społecznej. Od małego pasjonują mnie relacje damsko-męskie i wszystkie niuanse z tym związane. Pomogłem już wielu koleżankom, znajomym i czytelnikom. Mam nadzieję pomóc też Tobie! :)