Jak pozbyć się kompleksów z wyglądu?

jak pozbyć się kompleksów

Maj w tym roku był jednym z najcieplejszych majów od wielu lat. Słońce świeci w pełni, a tym samym ciepłe ubrania trzeba zmienić na te lekkie. Co jednak, jeśli masz kompleksy odnośnie swojego ciała i wstydzisz się ubierać lżej?

Czego dowiesz się w tym wpisie?

 • Czym są kompleksy, skąd się biorą?
 • Jakie są sposoby na pozbycie się kompleksów?
 • Jak pozbyć się kompleksów wyglądu?

Czym są kompleksy?

Kompleksy to inaczej to, czego się mocno wstydzisz i na myśl o czym czujesz zażenowanie. Tyczą się Twojego wyglądu, zachowania, charakteru, sytuacji życiowej – ogólnie czegokolwiek związanego z Tobą.

Kompleksy stają się tematem tabu, którego unikasz jak ognia. Gdy ktoś o nim wspomni, masz ochotę jak najszybciej zmienić temat, a do tego źle się czujesz.

Przykładowe kompleksy u Was, kobiet (kolejność dowolna, co pierwsze mi przyszło do głowy)

 • “Jestem za gruba”/”Jestem za chuda”
 • “Jestem za niska”/”Jestem za wysoka”
 • “Mam za małe piersi”
 • “Mam pryszcze”
 • “Mam duży nos”
 • “Mam cellulit”
 • “Mam za małe/za duże [tu wstaw dowolną część ciała, np. oczy]”
 • “Mam brzydkie włosy”
 • “Mam piegi” (tego nie rozumiem, przecież piegi są seksowne! 🙂 )

Pamiętaj, że kompleksy to nie tylko domena kobiet. Faceci również je mają, tylko starają się to bardzo mocno ukryć.

Dla mnie bardzo dużym kompleksem w okresie dojrzewania był trądzik, który dotyka wielu nastolatków. Próbowałem sobie radzić ze swoim podejściem do problemu, ale gdzieś w tyle głowy miałem zakodowane, że nie jest to zbyt przyjemny temat.

Kompleksy potrafią zakorzenić się bardzo głęboko. Zanim jednak przejdziemy do sposobów radzenia sobie z nimi, zadamy sobie pytanie skąd się one w ogóle biorą.

Skąd biorą się kompleksy?

Wszystko zaczyna się albo od jakiejś uwagi od kogoś (np, ktoś powie Ci wprost, że masz duży nos), albo od Ciebie – gdy patrzysz na siebie krytycznie i zaczynasz szukać u siebie wad.

Czy jednak aby na pewno to wszystko? Uważam, że kompleksy mają głębsze źródło, tzn. już w okresie wychowania. Gdy rodzice Cię dużo chwalili, wierzyli w Ciebie i Cię wspierali, to szanse na kompleksy są o wiele mniejsze. Z kolei rodzice, którzy Cię często krytykowali i wiele od Ciebie wymagali to zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na to, że zamartwiasz się teraz sobą.

Zauważ, że osoby pewne siebie mają o wiele mniej kompleksów. Gdy ktoś im go wytknie, po prostu to potwierdzają i tyle. Sami też nie doszukują się przed lustrem lub w towarzystwie kolejnych powodów do wstydzenia się.

Wiesz już czym są i skąd biorą się nasi “wrogowie”. To czas, aby zastanowić się jak pozbyć się kompleksów.

#1 Przestań się porównywać

Zauważ, że praktycznie codziennie to robisz (tak zakładam, bo inaczej raczej nie czytałabyś tego tekstu). Poznajesz nową kobietę i od razu, nawet na poziomie bardziej podświadomym niż świadomym oceniasz ją, a następnie się z nią porównujesz. “Jest chudsza, ma śliczne włosy… Cholera, niedobrze. Pojawiła się konkurentka. Czuję się brzydka przy niej”.

Ciągle chcemy komuś dorównać, być jakieś i jakoś wyglądać. Ciągle siedzi na nas presja by pokazać się od jak najlepszej strony. “Konkurencja” w postaci kogoś atrakcyjniejszego od nas wyzwala w nas poczucie wstydu i odpala kompleksy.

Pytanie, czy można temu jakoś zaradzić? Obserwuj siebie w ciągu dnia. Gdy zauważysz, że zaczynasz się z kimś porównywać, albo oceniać siebie, powiedz sobie STOP i zacznij robić coś innego. Coś, co pochłonie Twoją uwagę.

Dla przykładu – jesteś na imprezie, załóżmy że jest to domówka na której jest koło 30 osób. Poznajesz się właśnie z 4-osobową grupką, w której są dwie kobiety. Obie są atrakcyjniejsze od Ciebie, co z automatu wyzwala w Tobie poczucie wstydu. Przypominasz sobie swoje kompleksy i zaczynasz czuć się źle.

Powinnaś to teraz zauważyć, powiedzieć sobie w myślach STOP i przerwać to co robisz. Możesz więc na przykład zacząć opowiadać jakąś historię, żeby się na niej skupić. Możesz też odejść do swojego grona znajomych, albo podejść do kogoś nieznajomego i go zagadać. Chodzi o to, by nie dopuścić do sytuacji, w której będziesz zostawiona sam na sam z myślami.

#2 Ludzie mają Cię głęboko w …

Drugim sposobem na to jak pozbyć się kompleksów będzie uświadomienie sobie jednej bardzo ważnej rzeczy. Większość ludzi ma Cię gdzieś głęboko. Myślisz, że osobę, która przechodzi obok Ciebie i na Ciebie spojrzy obchodzą Twoje pryszcze, albo nadwaga?

Zauważ ile osób codziennie mijasz. Z pewnością o niektórych z nich sobie coś pomyślisz, ale po minucie już o tym nie pamiętasz! Nawet jeśli spotkałaś kogoś niezwykle grubego, czy coś w tym stylu – po miesiącu zapomnisz jak wyglądał i o tym, że go spotkałaś.

Kolejna sprawa, to że ludzie są zbyt skupieni na własnych kompleksach i problemach, by poświęcać czas na interesowanie się Twoimi. Taka jest prawda i nic z tym nie zrobisz – po prostu to zaakceptuj.

Zastanawia mnie jak wiele osób próbuje pokazać jakiś swój obraz przed osobami, których nawet nie znają. Zawsze muszą wyglądać i prezentować się idealnie. Pytanie tylko – po co? Bez względu na to, czy jesteś modelką, czy przeciętną kobietą, za chwilę każdy kogo widziałaś o Tobie zapomni.

Jak pozbyć się kompleksów – podsumowanie

To już koniec wpisu. Wytrwałym czytelnikom gratuluję 🙂 Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci pojęcie kompleksów i uzmysłowiłem w jaki sposób możesz się ich pozbyć.

Zachęcam do częstszego uśmiechania się. Jesteś kobietą – jesteś piękna! 🙂

Michał
Autor: Michał
23-letni pasjonat rozwoju osobistego i psychologii społecznej. Od małego pasjonują mnie relacje damsko-męskie i wszystkie niuanse z tym związane. Pomogłem już wielu koleżankom, znajomym i czytelnikom. Mam nadzieję pomóc też Tobie! :)